Pogorie dwie

Pogorie dwie

W słoneczny poniedziałkowy poranek, by miło zacząć nowy tydzień, postanowiliśmy się udać na Zagłębie i odwiedzić dwie z czterech Pogorii. Czyli zbiorniki wodne w Dąbrowie Górniczej, będące zalanymi wyrobiskami piasku wydobywanego niegdyś dla okolicznych kopalni węgla. Jednej większej, bardziej obleganej przez ludzi – Pogorii III i kolejnej najmniejszej i najdzikszej – Pogorii II.

Pogoria III zainteresowała nas głównie z powodu pięknego, niczym nadmorskie, molo. Od lipca 2011 roku, wypoczywający nad dąbrowskim jeziorem mogą skorzystać oficjalnie z plaży z nowym piaskiem, a także promenady spacerowej i prawie 60 – metrowego oryginalnego mola!

Popularna „trójka”jest najchętniej odwiedzanym zbiornikiem wodnym w Zagłębiu i jednym z najpopularniejszych w całym województwie śląskim. W upalne dni nad jeziorem wypoczywa tysiące plażowiczów.

Jest też miejscem uprawiania wędkarstwa, żeglarstwa, nurkowania i innych sportów wodnych. W obrębie zbiornika zorganizowano kąpieliska, trasy rowerowe, szlaki spacerowe. Pogorii III posiada również niewielkie znaczenie przeciwpowodziowe. Wokół całego jeziora poprowadzona jest ścieżka rowerowa.

Nas jednak bardziej intrygowała kameralna Pogoria II. Nie zawiedliśmy się. Na leśnej drodze prowadzącej do zbiornika jak i przy samym zalewie nie spotkaliśmy żadnego człowieka, a jedynie mnóstwo brzęczących owadów, śpiewających ptaków i zieleni. 100% natury! 🙂

Pogoria II dzięki występowania żyznej ziemi, której użyto do utworzenia m.in. linii brzegowej, otoczona jest wyjątkowo bujną roślinnością, która wpływa na występowanie bogatej fauny i flory. Jest to teren, na którym występuje wiele roślin i zwierząt objętych całkowitą ochroną. Mewy śmieszki tworzą tutaj swoje kolonie lęgowe 🙂
Na terenie zbiornika obowiązuje zakaz kąpieli i pływania środkami pływającymi, dozwolone jest wędkowanie, spacerowanie oraz jazda na rowerze na wyznaczonych ścieżkach wokół akwenu – trasy należą do jednych z najtrudniejszych pośród wszystkich jezior Pojezierza Dąbrowskiego!
Naszym zdaniem Pogoria II to oaza ciszy i spokoju, idealna na slow spacer czy przejażdżkę rowerową 🙂 Polecamy!
Idąc do auta, po drugiej stronie leśnej ścieżki prowadzącej do Pogorii II, zobaczyliśmy piękne widoki. Okazało się, że to Pogoria III, ale z zupełnie innej, sielskiej i spokojnej strony. Sami zobaczcie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *